Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Altın Nasıl Bulunur ve Doğada Nasıl Oluşur?

Ana Sayfa » Cafe » Altın Nasıl Bulunur ve Doğada Nasıl Oluşur?
Altın Nasıl Bulunur ve Doğada Nasıl Oluşur?
Saf

Altın doğal ve saf haliyle ortaya çıkan ender elementlerden birisidir. Dünya da Antartika kıtası hariç bütün kıtalarda Altın bulunabilir. En çok altın ise okyanusların dibinde bulunmakadır. Ancak günümüz teknolojisi okyanuslardan altın çıkarmak için yeterli değildir. Çıkarması ise çok maliyetlidir. Peki Altın nasıl bulunur ve doğada nasıl oluşur.Bu iki kavramı bilmeniz sizi Altın elementine bir adım daha yaklaştıracaktır.

Dünya da Antartika kıtası hariç bütün kıtalarda Altın bulunabilir. En çok altın ise okyanusların dibinde bulunmakadır. Ancak günümüz teknolojisi okyanuslardan altın çıkarmak için yeterli değildir. Çıkarması ise çok maliyetlidir.Peki Altın nasıl bulunur ve doğada nasıl oluşur. Bu iki kavramı bilmeniz sizi Altın elementine bir adım daha yaklaştıracaktır.

Tarih boyunca insanları büyüleyen bir element olmuştur. Nadir ve saf parlaklığa sahip olması kralları, imparatorları ve sanatçıları etkilemiştir. Altın bulmanın zorluğu onun değerini her zaman arttırmıştır.Bütün kıtalarda bulunmasına rağmen çıkarması oldukça emek isteyen bir iştir. Altın nasıl bulunur diyen birisi bunun için detaylı bir bilgi edinmesi gerekir. Dünyada sırasıyla en çok Kanada, ABD, Güney Afrika, Rusya, Peru, Çin, Avustralya, Endonezya gibi ülkelerden çıkarılır.Ülkemizde altın açısından zengindir. Ancak yeterli çıkarma faaliyetleri yapılmamaktadır.

Saf

Altının milyarlarca yıl önce yıldız patlaması sonucu dünyaya dağılarak düştüğü tahmin edilmektedir. Süpernova yıldızlar güneşe yakın olduğu için oldukça sıcaktır.Dünya’ya yaklaşan bu yıldız milyarlarca yıl önce atmosfer soğukluğuyla parçalanarak dünyaya düşmüştür.

Altın yoğunluk olarak sudan 19 kat, normal demirden ise 3 kat daha ağırdır. Bu nedenle akarsu aşınması, rüzgar, yağmurlar ve doğal olaylar sonucu en dibe çöken element olmuştur.Çıkarması ise bu yüzden zordur.En derinlerde yer almaktadır. Doğal olayların en az yaşandığı Afrika da bu nedenle altın madenleri çoktur.Yani çıkarması daha kolay olduğu için.Peki ülkemizde Altın nasıl bulunur?Kendi faaliyetleriniz ile Altın bulabilir misiniz?Bu sorunun cevabı evet.Şimdi adım adım altın nasıl bulunur veya nasıl bulabilirsiniz bahsedelim size.

Saf

Altın Nerelerde Bulunur?

Altın dünyanın yüzeyine yakın, genellikle bakır, gümüş ve platin gibi madenlerle birlikte bulunur. Mineral bakımından oldukça zengin olan yerler altın bakımından da zengindir. Tabi tarih boyunca altın yer değiştirmiştir. Profesyonel olarak altın arama işi oldukça maliyetlidir.Tabi hobby olarak altın nasıl bulunur diyorsanız bunun için en kolay adımlardan bahsedeceğiz.

Altın dere yataklarında, nehirlerde, çakıl taşlarının olduğu, yerlerde kayalarda, kuvars taşlarında, kumda ve toprak altında bulunmaktadır. Altının ağırlığından bahsetmiştik size.Altın milyarlarca yıl önce dere yatağına düştükten sonra hareket etmesi için yoğun bir su akıntısına ihtiyaç duymuştur. Akıntının gücü ile nehirde sürüklenen altın pulları akıntıyı bölen, yaran engebeli yerlerde birikmeye ve zamanla tortulaşmaya başlamıştır. Yani nehirin ortasında ki büyük kayalar, engebeli topraklar, akıntı yönündeki kumlar, yosunlu bölgeler altını kendisine çekmiştir. Zamanla akıntı ile birlikte gelen tortular altının bu maddelerin altında birikmesine ve gömülmesine neden olmuştur.

Saf

Altın nasıl bulunur” diyenlerin en kolay altın bulabileceği yerler kaya dipleri, nehir yatakları, çakıl taşları, yosun kümeleri gibi yerlerdir. Altın aynı zamanda nehirde çıkan çimlerin dibinde de olabilir.Bunun nedeni çimlerin elek görevi görmesinden kaynaklanır. Çimlerin olduğu alanları kazıyıp, yıkama işlemi ile altın bulabilirsiniz. Tabi burada bulacağınız altın miktarı çok yüksek olmayacaktır.Sadece biraz şans eseri denk büyük altın pullarına denk gelebilirsiniz.

Dere Yataklarında Altın Nasıl Bulunur?

Akarsu

Hangi dere yataklarında altın nasıl bulunur diye bir soruya sahipseniz, bunu ancak düşünerek bulabilirsiniz. Dere yatağına bakıp düşünmeniz lazım. Siz sudan 19 kat, normal maddeden 6 kat, demirden 3 kat ağır bir element olsanız nereye çarpar ve nereye çökersiniz. Altın bulabileceğiniz en kolay yerler dere yatakları olduğu için bu konu ile ilgili dere yatağından altın nasıl bulunur. başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kumda Altın Nasıl Bulunur?

Siyah Kum

Kumda altın arayanlar için iki terim vardır. Siyah kum ve sarı kum.Sarı kumlarda bulunan altınlar engelsiz akarsu yataklarından taşınarak kum içinde yer edinir. Siyah kum ise mineral bakımından oldukça zengindir. Doğal olarak altın oluşma ihtimalide yüksektir. Siyah kum içeriğinde hematit, magnatit, demir, demir pirit, silvanitler, kurşun karbonatlar, sfalerit, kromit ve sheelit gibi çok ağır maddeler yer almaktadır. Siyah kumda altın bulma ihtimaliniz sarı kumda bulma ihtimalinizden %80 fazladır.

Kayalardan Altın Çıkarmak

Kuvars Taşı

Kayalar akarsu akışlarına karşı set çektikleri altının çarpıp dibe çökmesini sağlar. Tabi bunun dışında kayalarda yer alan yarıklar altın nasıl bulunur diyenler için iyi bir işarettir. Eğer kayalarda yer alan yarıklar akış yönüne denk geliyorsa altın pullarının orada birikme ihtimali yüksektir. O yarıklar akarsu için aynı zamanda girdap oluşturur. Yani kayanın etrafından sürüklenen altın pulları da o yöne doğru sürüklenir.Zamanla kayada biriken altın parçaları tortular ile kaplanır. Eğer nehir içinde bu tarz kayaçlar ile karşılaşır iseniz altın bulma ihtimaliniz yüksektir.

Kuvars Altın İlişkisi

Kuvars taşı mineral bakımından yoğun bir taştır.Magmanın sıcaklığı ile eriyip ve zamanla buharlaşması ile altın gibi elementlerin oluşmasını sağlayabilir. Kuvars damarlı bir taştır.Katman, katman birikinti ile oluşmuş bir taştır.İçeriğinde az da olsa altın bulunma ihtimali yüksektir. 1 ton kuvars taşı içinde ortalama 5 gr ağırlığında altın çıkarılır.Aynı zamanda diğer damarlı kayaçlarda altın içerebilir. Tabi bu oran kuvarsa göre düşüktür.

Altın Nasıl Aranır?

Tek Tek Arama

Altın arama işlemleri genellikle dedektör yardımı ile yapılır.Ülkemizde tarihi eser ve gömülmüş olan altınlar için dedektör kullanılır.Altın nasıl bulunur diyenler bu doğrultuda da altın bulabilir.Tabi bunun için define işaretleri bilgisine sahip olmanız gerekir. Güneşin yönü, kayalardaki işaretler, doğada belirleyici alanlar, çınar ağaçları gibi faktörler defineye işaret edebilir.Tabi işin bir de doğal olan yönü var. Emin olun doğal oluşan altını bulma ihtimaliniz define bulma ihtimalinizden yüksektir.

Not: Turistik alanlarda kumsallarda dedektör ile arama yapılır. Yapılan bu aramalar insanlar düşürdüğü ziynet eşyalarına yöneliktir.Bu aramalar sezonun belirli dönemlerinde yapılır.Altın bulma ihtimali en yüksek olan aramalar bunlardır.

Akarsuda Dedektör ile Altın Nasıl Bulunur
Dedektörle Akarsu da

Akarsularde su geçirmeyen, su altı kullanıma uygun dedektörler yardımıyla altın bulabilirsiniz. Dedektörler yüksek frenkans olduğu zaman demir ve diğer metaller içinde ötmeye başlayacak. Yani ayırma işlemi yapmanız oldukça zor. Bu nedenle düşük frenkas bir dedektör almanızı tavsiye ederiz.Düşük frenkans dedektörler sadece altın için ötme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda düşük frenkans dedektör fiyatları da daha uygundur.

Mağara da Altın Nasıl Bulunur?

Mağara da Bulunan Altın

Mağarada altın nasıl bulunur diye sorular aldık.Mağaralarda doğal olarak bulunabilecek altın oranı belli değildir. Yani mağaranın oluşumu önemlidir.Su aşındırması ile oluşmuşsa bu oran yüksektir. Ancak rüzgar aşındırması sonucu oluşmuş ise bu oran bilinmez. Mağarada altın arayanlar aslında define aramaktadır.Define işaretlerine mağaralarda sık rastlanır.Bu nedenle geçmişte altın bulma olayları yaşanmıştır. Dedektör kullanmadan yapılabilecek bir iş değildir.

Altın Nasıl Bulunur ve Doğada Nasıl Oluşur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Celik12 Şubat 2019

Harika bir yazı olmuş teşekkürler bizimle paylastigin icin

Zek12 Şubat 2019

Bir düzeltmede bulunayım altın bulmak için düşük frekanslı dedektör ler tercih edilmez ayrım frekansla alakalı değildir

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

En ilginç Anlam Veremediğimiz Fotoğraflar Bambu ile Hayal gücünüzü Zorlayacak Tasarımlar İşsiz sayısı 4 milyon 600 bine yükseldi Diagne Bekleneni Veremedi… 7 Soruda Senin En Büyük Zaafını Söylüyoruz! Salaklar Derneği’ne en güzel üye seçildi

FACEBOOK'TA BİZ

Türkiye'nin İlk Sosyal İçerik Platformu

biArmut - Tüm Hakları Saklıdır