Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır?

Ana Sayfa » Teknoloji » İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır?
İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır?

İnternet servis sağlayıcıları müşterilerine her zaman daha hızlı İnternet paketlerini satmak isterler. Ama sizin gerçekten ne kadar hıza ihtiyacınız var? Cevap beklediğinizden daha karmaşık. Yüksek hız İnternet paketleri her zaman çok para vermeye değmez.İnternet bağlantı hızları genellikle saniyede megabit cinsinden ölçülür, Mbps olarak yazılır. Bir megabayt oluşturmak için 8 megabit gerekir, bu nedenle 1000 Mbps bağlantınız varsa (gigabit), 1 GB’lik bir dosyayı indirmek 8 saniye sürer. İnternet hızınız sonuçta bant genişliğinizin bir ölçüsüdür. 25 Mbps bağlantınız varsa, aynı anda beş 5 Mbps Netflix dizisi izleyebilirsiniz.

Genel olarak, video akışı maksimum bant genişliğini kullanır. Netflix, 1080p videolar için yaklaşık 5 Mbps kullanıyor ve 4K videolar için 25 Mbps tavsiye ediyor. YouTube genellikle biraz daha yüksektir, çünkü birçok video 60fps’de oynatır ve 1080p 60fps’de yaklaşık 7 Mbps kullanır. Bir YouTube videosu ortalama 7 Mbps’dir. Önceden ara belleğe alınacağı için YouTube genellikle bağlantınızı en üst seviyeye çıkarmaya çalışır.

Yeterli bant genişliğine sahip değilseniz, YouTube sizi yaklaşık 1 Mbps bağlantıda bile izleyebilmenizi sağlayarak video kalitesini 480p 30fps’ye veya daha da altına düşürür. Netflix, kaliteyi mevcut hıza ayarlayarak büyük ölçüde aynı şekilde çalışır. Çalışan birden fazla cihazınız varsa, yönlendiriciniz hepsi arasındaki trafiği dengeleyecek ve akışınız buna göre ayarlanacaktır.

Dolayısıyla, bir anlamda, bağlantınızın ne kadar hızlı olduğu önemli değildir, çünkü video akışı genellikle olabildiğince fazla bant genişliği kullanır. En azından düşük kaliteli bir izlemeyi desteklemek için yeterli hızınız olduğu sürece, hiçbir sorun yaşamazsınız. Daha yüksek bant genişliğine sahip bir akışa sahip olmak sadece daha yüksek kalitede video oynatmayı sağlar.

Yükleme (upload) Hızı Önemli mi?

Yükleme hızı, İnternet paketinde oldukça önemli bir başka bölümüdür. İnsanların yüklemeden çok indirme yaparlar. Bu nedenle servis sağlayıcılar yükleme hızını daha düşük olarak hizmet verirler. Yükleme hızınız, içeriği İnternet’e ne kadar hızlı yükleyebileceğinizi belirler. Dosyaları Google Drive’a veya Dropbox’a yüklüyorsanız, yükleme hızıyla sınırlandırılırsınız. Üstelik sadece dosyalar değil, yükleme hızı aslında bir video yüklediğiniz için Facetime ve Skype kalitesini etkileyebilir. Twitch veya YouTube gibi bir sitede yayın yapmayı düşünüyorsanız, yüksek bir yükleme hızına ihtiyacınız olacaktır.

Servis sağlayıcılar genellikle indirme hızının reklamını yaparak satış yaparlar.  İnternet indirme ve yükleme hızını öğrenmek için online İnternet hız testi servislerinden faydalanabilirsiniz.

İnternet Bağlantısı Ne Kadar Hızlı Olmalı?

Kararınızı etkilemesi gereken iki ana faktör vardır. Evinizde kaç kişi İnternet kullanıyor ve ne kadar indirme yapıyorsunuz. Videoyu HD kalitesinde izliyorsanız, kaliteli bir izleme için kişi başına en az 5 Mbps öneririz. Fazlalık olması iyi, ama bu kullanımda büyük olasılıkla fark etmeyeceksiniz. Steam’den 5 Mbps’de 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, ancak 100 Mbps bağlantıda 15 dakika sürer.

Genel olarak, yavaş İnternet bağlantılarında web’de gezinebilir ve günlük İnternet işlerinin çoğunu yapabilirsiniz. Bu gibi uğraşlarınız için yüksek İnternet hızına ihtiyaç duymazsınız. Video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar yüklüyorsanız, görüntülü aramalar yapıyorsanız, Video izleme ve indirme işlemleri yapıyorsanız daha iyi bir  İnternet paketine ihtiyaç duyarsınız.

Fiber genellikle daha hızlıdır, çünkü tek seferde daha büyük miktarda veri aktarabilir. Daha yüksek bant genişliğine sahip bir boru, ISS’nizin size bu daha büyük borunun büyük bir bölümünü sağlayacağı anlamına gelir. Fiber kablolar teknik olarak iyi bakır kablolardan daha hızlı değildir, ancak çok daha yeni bir standarttır ve genellikle en geniş bantlı İnternet’i destekleyen kablolardan daha hızlıdır.

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

En ilginç Anlam Veremediğimiz Fotoğraflar Bambu ile Hayal gücünüzü Zorlayacak Tasarımlar İşsiz sayısı 4 milyon 600 bine yükseldi Diagne Bekleneni Veremedi… 7 Soruda Senin En Büyük Zaafını Söylüyoruz! Salaklar Derneği’ne en güzel üye seçildi

FACEBOOK'TA BİZ

Türkiye'nin İlk Sosyal İçerik Platformu

biArmut - Tüm Hakları Saklıdır