Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zamlar başladı… Çarşı pazar alev alev

Ana Sayfa » Haberler » Zamlar başladı… Çarşı pazar alev alev
Zamlar başladı… Çarşı pazar alev alev

Pazarlarda Şubat ayıyla birlikte başlayan fiyat artışları hız kesmiyor. İstanbul’da semt pazarlarında domates 5-20, patlıcan 5-10, dolma biber 10-16, soğan 7-8, fasulye 20-24 liradan satılıyor

Türkiye’de tencere kaynatmak gittikçe zorlaşıyor. Özellikle de dar gelirli kesim için…

 Zira özellikle Ekim-Kasım gibi tarla ürünlerinden seraya, Mart-Nisan gibi sera ürünlerinden tarla ürünlerine geçiş dönemlerinde fiyatlar adeta dörtnala takıyor. Nitekim son iki aydır marketlerde ve semt pazarlarında gördüğümüz tablo bunu yansıtıyor.

Fiyatlar Şubat ayıyla birlikte tırmanışa geçti. O zamandan bu yana ara sıra sebze fiyatlarında düşüşler olsa da fiyatlar yüksek seyretmeye devam etti.

Tanzim satış işe yaramadı

Örneğin Şubat ayında patlıcan, kabak, çarliston biberin kilosu 10-12 liraydı. Büyükşehirlerde tanzim satış uygulamasına rağmen, şu sıralar da fiyatlar aynı düzeyde. Ancak bazı ürünlerin fiyatları ciddi ölçüde artış gösterdi. Bu ürünlerin başında pırasa ve soğan geliyor.

Özellikle soğan tanzim satış mahallinde kilosu 2 TL’den satılıyordu. Oysa pazarlarda soğanın kilosu şimdilerde 7-10 lira arasında alıcı buluyor. Pırasa ise 8-10 TL. Ispanak ise nispeten makul fiyata satılıyor: kilosu 5-6  TL! Domateste ürün bollaştı ancak farklı domates türleri arasında ciddi fiyat farkı var.

Örneğin sıra domates 6 TL, salkım domates 9 liraya satılırken, beef domates 16 lira… Bu arada 20 TL etiket taşıyan domates türü de var. Yazın müjdecisi fasulyede ise fiyatlar aşırı yüksek… Az sayıda tezgâhta arz-ı endam eden fasulyenin kilosu 20 TL’den başlıyor.

Meyve fiyatları ateş pahası

Bahar meyveleri tezgâhları şenlendirdi. Çilek nispeten makul fiyata satılıyor: kilosu 10 TL…

Can eriği hala daha taneyle müşteriye sunuluyor. 5-6 erik 5 TL. Malta eriğinin kilosu 20-30 TL.

Elma ve portakal da son dönemece girdi. Suyu kaybolmamış portakal 7-8 TL, tadı bozulmamış elma 6-10 TL. Elbette ucuzları da var ancak kalite garanti değil. Yerli muz 10-13 TL’ye çıkarken, ithal muz 14-18 TL arasında.

Zamlar başladı… Çarşı pazar alev alev - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır? Samsung Galaxy Fold’un Türkiye satış tarihi belli oldu Altın Nasıl Bulunur ve Doğada Nasıl Oluşur? Öldür Beni Sevgilim En ilginç Anlam Veremediğimiz Fotoğraflar Bedenimiz Bizi Anlatır: Cilt Tipine Göre Auranın Rengini Söylüyoruz!

FACEBOOK'TA BİZ

Türkiye'nin İlk Sosyal İçerik Platformu

biArmut - Tüm Hakları Saklıdır